کاغذدیواری

خریدوانتخاب کاغذدیواری

کاعذدیواری
کاغذ دیواری یکی پوششهای نهایی دیوار وگاها سقف میباشد که در دکوراسیون داخلی فضا به آن اهمیت زیادی داده میشود به این دلیل که با انتخاب واستفاده ازکاغذ دیواری مناسب ، شما میتوانید فضای خود را به شکل دلخواه کوچک و بزرک ,شلوغ , خلوت و ارام و هرگونه که مد نظرتان هست نشان دهید
بهتراست برای خریدوانتخاب کاغذدیواری بدانیم برای چاپ کاغذدیواری . تکنیک هایی وجوددارند. چاپ کاغذ دیواری شامل چاپ مسطح (Surface) ، کلیشه‏ ای (Gravure) ، سیلک اسکرین (Silk Screen) و چاپ دورانی (Rotary) است. کاغذدیواری معمولا به صورت رول فروخته می شود و جهت چسباندن آن به دیوار از چسب مخصوص استفاده می شود.

درابتدا میخواهیم بررسی کنیم چرااز کاغذدیواری استفاده کنیم و یا اصلا کاغذدیواری بهتر است یا رنگ و چطور یک کاغذدیواری مناسب انتخاب کنیم و چه عواملی در انتخاب کاغذدیواری مناسب نقش دارد؟
استفاده از کاغذدیواری بعنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در چگونه بنظررسیدن فضایمان یکی از المانهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی بشمار می آید.
برای خریدوانتخاب کاغذدیواری به این سئوال میپردازیم که چرا باید بجای رنگ ازکاغذدیواری استفاده کنیم و یا کاغذدیواری بهتراست یا رنگ؟
انتخاب اینکه کاغذدیواری استفاده کنیم یا رنگ در وهله اول بسته بنظر مالک دارد که براساس معیارهایی انتخاب میکند کدامیک راانتخاب کند معیارهایی مثل هزینه اجرای آن ،زمان موردنیاز برای بهره برداری از فضا ویاشلوغی و تمیزی اجرای کدامیک اولویت دارد و….
درابتدا به مزایا و معایب هریک میپردازیم سپس تصمیم بعهده مالک میباشد که بنا به معیارها و درنظرگرفتن مزایا و معایب هرکدام ،کدامیک را انتخاب کند.
دلایل انتخاب کاغذدیواری بصورت تیتروار:
سهولت وسرعت در اجرا
طرحها و رنگهای بسیار متنوع که میتوان براساس اسباب ساختمان رنگ وطرحهای آنرا انتخاب کنیم.
نداشتن مشکلاتی مانند بوی رنگ و ریخت وپاش شدن اسباب و تمیزی محیط اطراف کار
قابل شستشو بودن
مقاومت بیشتر درمقایسه با رنگ
قابل اجرا بودن طرحهای خاص برای فضاهای خاص
اولین دلیل برای انتخاب که میتواند مزیت کاغذدیواری به رنگ باشد، سرعت اجرای آن است .این مزیت بخصوص برای افرادی که دوست دارند بسرعت تغییراتی در فضای خودایجادکنند بدون اینکه مزاحم فضای دیگری باشد دلیل خوبی میباشد.
دلیل بعدی که میتواند کاغذ دیواری را نسبت به رنگ برتری میدهد این است که کاغذ دیواری دارای طرحها و رنگهای متنوع وزیبا یی است.ولی رنگها ظاهری ساده دارند وفقط میتوان به وسیله یک رنگ مکمل آنها را از سادگی در بیاورید اما کاغذ دیواری ها هستند که برخلاف رنگ روغن تنوع در رنگ وطرح های بسیار زیادی دارند از رنگ سفید تا آبی فیروزه ای والی آخر و همچنین دارای طرح های کلاسیک اسپرت یامدرن پتینه و سه بعدی و غیره
دلیل دیگر تمیزی و بدون ریخت و پاش و بو بودن اجرای کاعذدیواری میباشد .بخصوص برای فضاهای اداری که زمان برای از بین رفتن بوی رنگ ندارند و فضای محدودی دارند که جایی برای ریخت و پاش و استفاده از وسایل رنگ کاری ندارند انتخاب کاغذدیواری بهترین گزینه است.
از مزیت دیگر کاغذ دیواری عمر و دوام کاغذ دیواری نسبت به رنگ است.زمانیکه تصمیم به انتخاب یک کاغذ دیواری با کیفیت خوب میگیرید میتواند خیالتان راحت باشد که سالهای متمادی در خانه شما ماندگار است.اما رنگ پس از گذشت زمان تقریبا ۱ یا ۲ درجه تغییر رنگ داده و ظاهر نه چندان زیبا به خود میگیرد.
یک مزیت دیگر که برای طراحان و کسانیکه به طراحی مناسب دکوراسیون داخلی خوداهمیت میدهند وبرای خریدوانتخاب کاعذدیواریاهمیت دارد این است که کاغذ دیواری و پوستر به شما اجازه می دهند تجربه ای از دکوراسیون لوکس با بافت گرم و جذاب را داشته باشید ترکیب جالب از بافت های مختلف در دکوراسیون فضا ومنزل خود.
البته از معایب کاغذدیواری هم بخواهیم بگوییم قیمت نسبتا بالاتر از رنگ و همچنین ممکن است درفضاهایی از نظر ابعاد محدودیتهایی دارند، رنگ گزینه بهتری ازکاغذدیواری میباشد.
در خانه هایی با فضای کوچک بهتر است از تلفیق رنگ و کاغذ باهم استفاده شود زیرا رنگ به دلیل لعاب و سطح براق خود نور را نسبت به کاغذ دیواری بهترمنعکس میکند و در نتیجه باعث روشن تر شدن مکان وفضای شما میشوندو همچنین آن فضا بزرگتر به نظر میرسد
کاغذدیواری
نکاتی برای خرید مناسب کاغذ دیواری:
در ابتدا انتخاب کاغذ دیواری بیشتر بستگی به این دارد برای چه فضایی میخواهیم آنرااستفاده کنیم وافرادی که از ان فضااستفاده می کنند چه گروه سنی هستند و چه فعالیتی دارند و یا برای حضور در ان فضا چه هدفی دارند به طور مثال اگر برای اتاق خواب استفاده شود باید توجه کرد که این اتاق برای استراحت و انجام کارهای شخصی است یا چیزدیگری ونیز با توجه به گروه سنی فرد استفاده کنند یا فضا محیط اداری است یا تجاری یا آموزشی و…
بعنوان نمونه ذکرمیگردد برای اتاق نشیمن میتوان از رنگهای گرم استفاده کردکه برا ی خودمانی و کوچک نشان دادن فضا از طرح های شلوغ در این فضا استفاده کرد. ویا برای فضای پذیرایی میتوان از طرح های عمودی برای حسن شکوه و طرح های افقی برای بزرگ جلوه دادن فضا استفاده کرد.
در اینجا باید متذکر شویم برای خرید کاغذ دیواری باید به جنس ان و مقاومت آن در برابر ضربه و قابل شستشو بودن آن برای مکانهای مورد نظر توجه کرد
برای خریدکاغذدیواری اگرخودتان میخواهید آنرا از مغازه تهیه کنید بایدمتراژموردنظر را بدانید که متحمل هزینه اضافی نشوید .قیمتهای کاعذدیواری معمولا براساس رولی هست که باید بدانید چندرول برای چه متراژکارهست.
بعدازخریدوانتخاب کاغذدیواری به مرحله نصب واجرای کاغذدیواری میرسیم ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که نصب کاغذ دیواری کاری کاملا تخصصی است که باید توسط نیروهای با تجربه و متخصص انجام شود ولی در صورت تمایل به انجام کار به صورت شخصی ما روش هایی را به شما میگوییم.
اجرای کاغذدیواری برای آنکه تمیز باشد باید زیرسازی درست وتمیزی داشته باشد.دیواریکه میخواهید کاغذدیواری کنید باید صاف وبدون خلل وفرج باشید وچندرنگ نباشد ویا وقتی بتونه کاری وروغن کاری میشود یکدست ویکرنگ شود به دلیل اینکه جنس کاغذدیواری ممکن است طوری باشد که زیر آنرا اگر چندرنگ باشدتاحدی نشان دهد
نکته مهم :در اجرای کاغذ دیواری آماده کردن زیر سازی سطح دیوار است
قبل ازشروع به نصب کاغذدیواری نگاه کنید ببینید اگر دیوارتان نم داشت حتما باید اول منشا رطوبت را پیدا کنید و از بین ببرید و سپس صبر کنید تا کاملا خشک شود . چراکه رطوبت در دیوار باعث خراب شدن کاغذ دیواری میشود . پس از از بین بردن رطوبت دیوارکمی صبر کنید وبعد آن را بتونه کاری کنید تا یکدست شود بعد از خشک شدن بتونه باید قسمت گچکاری شده را روغن الیف بزنید.
اگر دیوارها تا بحال نقاشی نشده باشند و پوشش دیوار گچ خام باشد باید روغن پرایمر یا همان روغن الیف روی سطح دیوار بزنید.سپس از یک دست بودن دیوار اطمینان کامل پیدا کنید که ترک یا شکاف شکستگی یا ناصافی نداشته باشد.
پس از این کار کل دیوار را روغن آستر بزنید تا لکه های ریز حاصل از بتونه کاری از بین برود و در مرحله بعد برای نصب محلول رقیق چسب را با کمی سیریش و قلموی بزرگ به دیوار بزنید تا گردوغبار از روی دیوار پاک شود و منتظر باشید خشک شود تا بخوبی کاغذ دیواری روی دیوار محکم بچسبد.
نکته : مطمئن باشید قبل از شروع کار برق را قطع کرده اید.
باز کردن رادیاتور شوفاژ ضرورتی ندارد زیرا میتوان با یک وسیله تی شکل کاغذ را پشت رادیاتور صاف بچسباند.
همزمان با زیرسازی دیوارها چنانچه برخی سطوح مانند سقف نرده چارچوب و… نیاز به رنگ آمیزی دارند ، کار نقاشی آنها را پیش از شروع نصب کاغذ دیواری تمام کنید تا بعدا نگران پاشیده شدن رنگ روی کاغذ دیواری نباشید.
نکته : چنانچه روی سطح دیوار لکه های زرد یا سیاه مشاهده میکنید آن را با مقداری رنگ سفید بپوشانید زیرا این لکه ها از زیر برخی از کاغذ دیواری های رنگ روشن یا نازک خود را نشان میدهند.
ابزار مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری:
بعدازخریدوانتخاب کاغذدیواری اگربخواهیم خودمان نصب آنرا انجام دهیم بهراست بدانیم پیش از شروع نصب کاغذ دیواری نیاز به ابزار هایی برای انجام کار داریم که عبارتند از :
میز کار-خط کش-تیغ موکت بری -قلموی بزرگ -کاردک پلاستیکی -روغن الیف (پرایمر) -روغن آستر-چسب کاغذدیواری وچسب چوب
اجرای کاغذ دیواری بر خلاف رنگ آمیزی آسان و بی دردسر است .فقط افرادبا تجربه اینکار،اجرای آنرا سریعتر وتمیزتر انجام میدهند. نصب کاغذ دیواری با نوعی چسب مخصوص کاغذ دیواری با حلال اب انجام میشود و هیچگونه بویی در محیط ایجاد نمیکند .
برای شروع کار تمام وسایل را به اندازه ۱ متر از دیوار فاصله دهید تا امکان قرار دادن یک چهارپایه فراهم شود . اگر میز کار ندارید یک جای مسطح ی6522ا از هر میز پهن دیگر مثل میز ناهار خوری میتوانید استفاده کنید. برای خط کش هم میتوانید از هر وسیله ای که اطمینان دارید صاف است استفاده کنید و از دیگر وسایل مهم نصب چسب کاغذ دیواری است . حتما مطمئن باشید که از چسب مرغوب استفاده میکنید تا در نصب کار مشکلی برایتان به وجود نیاورد . چسب کاغذ دیواری را با کمی آب و چسب چوب مخلوط کرده واکنون این ترکیب قابل استفاده است .
عملیات نصب با اندازه گیری ارتفاع دیوار مورد نظر آغاز میشود دقت داشته باشید تا رول های کاغذ دیواری که در یک دیوار نصب میشوند دارای یک lat no. یا شماره ساخت باشند .زیرا تولیدات کارخانه در سری های مختلف ممکن است ۱ تا ۳ درجه اختلاف رنگ داشته باشند
رول اول کاغذ دیواری را بین ۵ تا ۱۰ سانتیمتر بیشتر از طول دیوار برش میدهیم و روی میز کارمیگذاریم دقت کنید فقط قسمت اول را این اندازه برش میدهیم زیرا رول بعدی را باید بر پایه جفت کردن نقوش روی هم برش دهیم دررول دوم باید طرح را طوری تنظیم کنیم که با نقوش رول اول جفت شود . حتی ممکن است ۶۰ سانتیمتر بزرگتر از دیوار برش دهید. پس از برش قواره ها را به همان ترتیب چسب زده و به سمت پشت کاغذ دیواری از دو طرف تا کنید به طوری که قسمت های چسب خورده روی هم قرار گیرند . قواره های تا خورده با حفظ ترتیب روی هم چیده و کار نصب اولین قواره را با رسم خط شاقول روی دیوار از یک کنج مناسب آغاز کنید.
نکته : با هر بار برش رول بریده شده را نصب کرده و بعد سراغ رول بعدی بروید زیرا موقع نصب کاغذ دیواری کمی طول میکشد و چسب کاغذ دیواری خشک میشود .
برای چسب زدن از مرکز به سمت لبه ها حرکت کنید سعی کنید زیاد لبه ها چسبی نشود و لبه های چسب خورده تا ده دقیقه روی هم بماند .
کافی است قواره اول چسب خورده را ابتدا بصورت عمودی از سمت بالا از تا باز کرده و با رعایت خط شاقول روی دیوار بچسبانیم و سپس قسمت تا خورده پایین را باز کرده و سپس روی دیوار میچسبانیم.به کمک کاردک پلاستیکی یا فرچه مخصوص قسمت چروک خورده را صاف میکنیم و چسب های اضافه را با کشیدن کاردک از روی آنها خارج میکنیم . قسمت های اضافه کاغذ دیواری را با استفاده از خط کش و تیغ برش میزنیم و به همین ترتیب قواره های بعدی را نصب میکنیم .۴۸ ساعت باید منتظر باشید تا کاملا خشک شوند . معمولا پس از نصب حباب هایی در زیر کاغذ دیواری بلافاصله بوجود می ایند که این حباب ها ظرف چند ساعت پس از خشک شدن از بین میروند. اگر چند روز بعد از نصب احتمالا در برخی نقاط لبه های کاغذ دیواری از هم باز شدند میتوان آن را دوباره با احتیاط خیس کرده و با چسب کاغذ دیواری یا چسب چوب بهم بچسبانید
و آخرین نکته اینکه برخی از انواع کاغذ دیواری ها پشت برچسب دار هستند که فقط کافیست پشت آنها را مانند تمبر پستی خیس کرده تا آماده نصب شوند در مورد کاغذهای نازک مثل non woven هم باید چسب را به دیوار ها زده و نیازی به چسب کاری روی کاغذ دیواری نیست.
کاغذدیواری
در هنگام خریدوانتخاب کاغذدیواری بهتراست این را بدانیم که پوسترهایی هم وجوددارند که خاصیت کاغذدیواری را داردولی تفاوتهایی دارد وآن این است که هم از نظر طرح وهم از نظر جنس متفاوت میباشد طرح ونقش روی کاغذ دیواری معمولا تکرار شده و به صورت ترکیبی با کاغذ طرح ساده استفاده میشود .اما پوستر در هر رنگ و طرح مورد نظر شما قابل چاپ است بدون محدودیت عرض و ارتفاع ،وتنوع تصاویر پوستر به قدری زیاد است که میتوان طرحی متناسب با هر مکان را انتخاب کرد.
به علت فراوانی و تنوع زیاد طرحهای کاغذدیواری معمولا انتخاب آن وقتی در بازار میگردید و از این مفازه به آن مغازه رفتم افراد را دچار سردرگمی ومشکل در انتخاب مبکند و یا طرحهاای که در چند مغازه دیده اند و پسندیده اند با دیدن طرحهای جدید فراموش میکنند یکی از بهترین راهها برای حل این مشکل استفاده از فروشگاههای اینترنتی و خرید اینترنتی کاغذدیواری میباشد چراکه در اینترنت میتوانید هر تعداد طرح که پسندیدرا کنارهم داشته باشید و مقایسه نمایید و خرید اینترنتی کاغذدیواری و کفپوش و لوازم دکورایون داخلی این مزیت را دارد وبخاطر همین مزیت استفاده از خرید اینترنتی رو به گسترش میباشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا