تعمیروبازسازیودکوراسیون وطراحی داخلی

تعمیرات وبازسازی ساختمان

تعمیروبازساززی

ماآدمها عادت داریم وقتی کار مهمی که در زندگی انجام میدهیم مثل ازدواج،خریدخانه، تعمیرات وبازسازی ساختمان و… خاطرات خوب وبدی در ذهمنمان در مورد اون موضوع باقی میماند واگر آن کار خوب و بدرستی انجام شود خاطره خوب و اگر نادرست یا حادثه ساز باشد یا ضرری برایمان بهمراه داشته باشد خاطره بدی میماند.کار تعمیرات و بازسازی ساختمان هم از آن مدل کارهاست که میتواند باعث خوشحالی و خاطره خوب شود یا باعث ناراحتی و ضرر وخاطره بد باشد.چرا خاطره بد ؟چون اگر کاربه این مهمی که نیازمند تخصص و تجربه جهت انجام کاردرست است، بدرستی انجام نشود میتواند ضررهای زیادی به ما بزند و گاها پیش آمده ضرر جانی هم بهمراه داشته است.حال به بحث مهم واصلی تعمیرات وبازسازی ساختمان میپردازیم.

معمولا واژه های تعمیرات وبازسازی ساختمان بهمراه هم استفاده میشود و خیلیها این دوکاررا مساوی هم میدانند در صورتیکه ایندو با هم تفاوتهایی دارند.

بازسازی                                                     تعمیرات

منظور از بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان کاری فراتر از تعمیرات ساختمان است که کارهایی بیشتراز تعمیر دیوار، تعمیر کاشی ،لوله کشی و دیگر کارهای جزئی تر تعمیراتی میشود.خیلی افرادکار بازسازی منزل را با رفع نشتی یا ترکیدگی لوله و یا رفع نم ساختمان یا حتی نقاشی یا کاشی کاری اشتباه می گیرندو در روند بازسازی ساختمان با مشکلات و بزرگی کار مواجه می شوند. در حالیکه مراحل بازسازی تلفیقیاز کارهای مختلف تعمیرات ساختمان بوده و ابعاد بزرگتری دارد.

مجموعه عملیاتی که باعث میشود تا یک ساختمان نو شودیامجددا قابل سکونت و استفاده باشد را بازسازی ساختمان میگویند. بازسازی ساختمان به صورت جزئی و همچنین کلی انجام میشود که در روش جزئی ،بازسازی تنها یک بخش از ساختمان و در روش کلی تمام قسمت های ساختمان که ممکن است بیرون یا داخل یاحتی قسمتی ازسازه باشد مورد مرمت قرار میگیرد. بازسازی ساختمان علاوه بر اینکه باعث میشود تا قسمت های آسیب دیده احیا شوند، جان تازه ای نیز به جلوه ظاهری ساختمان میبخشد.

بازسازی ساختمان طیف گسترده ای از خدمات ساختمانی را شامل میشود. وقتی ساختمان شما نیاز به بازسازی دارد، نمیتوان فقط به یک نفر یا یک اکیپ پیشنهاد بازسازی داد چون یک نفر یا یک اکیپ نمیتواند ادعا کند که در تمامی سرویس های ساختمانی مهارت دارد. آنچه که در بازسازی مهم می باشد مدیریت اکیپ ها و استادکاران می باشد

 

امروزه بر خلاف گذشته که خودافراد کارهایی ازرنگ منزل گرفته تا تعمیرات و گچ کاری و دکوراسیون را یا شخصاانجام میدادند یا اشخاص دیگری رابرای هر مرحله جداگانه می آوردند، راحتی و مقرون بصرفه بودن در آن است تا کار ها را به متخصصین با قمیت مناسب سپرده شود. بعنوان مثال فردی که از قیمت و نحوه کار با کاشی کاری آشنایی درستی نداردوتجربه کاری هم ندارد ممکن است با صرف هزینه زیاد بتواند قسمتی از خانه خود را کاشی وسرامیک کند ، اما همان کار و با کیفیت بهتر توسط افراد با تجربه در آن شغل با قیمت و زمانی کمتر حاصل میشود.

درکار تعمیرات وبازسازی ساختمان یکی ازمواردی که خیلی مهم درنظرگرفته نمیشود و بنا به سنت و عادت اشتباه قدیم ساده انگاشته میشود رعایت اصول ایمنی ساختمان سازی است . افرادی که  دراین حوزه فعالیت ندارند یا تجربه کافی ندارند نمیدانند در سال چند میلیاردتومان ضرر از سرمایه مملکت صرف همین رعایت نکردن موارد ایمنی میشود.و این یکی از تفاوتهای کشورهای پیشرفته و جهان سوم است که از این مواردبی تفاوت ردمیشوند.همچنین علاوه بر موارد فوق، مواردی نیز مشاهده شده ومی‌شود که ساختمان‌هایی که توسط افرادی سودجو ساخته و به مشتری تحویل داده شده ومی‌شود معمولاً دارای طول عمر کمتری نسبت به آنچه از ساختمان مورد انتظار است می‌باشند.

 لذا همین مسئله باعث می‌شود که تغییر دکوراسیون منزل و بازسازی ساختمان نیاز اساسی و مبرم این نوع بناها باشد و مالکان به ناچار دنبال تعمیرات وبازسازی ساختمان بروند.

نوع کاربری ساختمان، یعنی ساختمان اداری باشدیا مسکونی یا آموزشگاهی و… نیز بر نوع تعمیرات تاثیر دارد . تعمیرات ساختمان همواره باید به منظور حفظ ظاهر ساختمان و ایمنی آن به طور مرتب انجام بگیرد.

بازسازی و تعمیرات ساختمان در خانه های قدیمی یک ضرورتی است که کمتر به آن توجه می شود. اغلب افرادوخانواده ها تاوقتی که برای ساختمان وفضایشان یک مشکل جدی در سیستم لوله کشی ساختمان پیش نیاید، اقدامی بجهت تعویض لوله های قدیمی و پوسیده نمی کنند. در مورد گرفتگی چاه و یاگرفتگی لوله های فاضلاب موضوع قدری متفاوت است. در این موارد بوی بد کل فضای منزل را پر می کند و اهالی منزل خیلی زود به فکر چاره می افتند. 

بازسازی ساختمان فقط مربوط به بروز مشکل در یکی از سیستم های تاسیسات، سیم کشی ساختمان و یا لوله کشی نیست بلکه همه ساختمان هاپس از چند سال نیاز به تعمیرات وبازسازی ساختمان دارند.

بازسازی وتعمیرات

مواردی که بهتراست قبل از شروع عملیات تعمیرات وبازسازی ساختمان در نطرگرفت:

 • یک نفر از اعضای خانواده مسئولیت پروژه بازسازی ساختمان را بر عهده بگیرد و روند پیشرفت آن را پیگیری نماید.
 • محل های مورد نظر جهت بازسازی خانه را حتما قبل از شروع کار مشخص کنید.
 • جنس اقلام و کالای مورد نیاز نظیر شیرآلات، کاشی و سرامیک و … را قبل از شروع کار شناسایی و انتخاب کنید.
 • در صورت لزوم محل اسکان اعضای خانواده را قبل از شروع بازسازی خانه در نظر بگیرید.
 • زمان شروع و پایان بازسازی منزل را با در نظر گرفتن درصدی ازاحتمال تاخیردر اتمام کار در نظر بگیرید. چرا که انتظارات شما در حین انجام بازسازی ممکن است تغییر کند
 • وهمچنین:
  • هدف از بازسازی ساختمانچیست ؟
  • کدام قسمت‌های ساختمان نیاز به تعمیرویابازسازی کامل یا جزیی دارد؟
  • کدام قسمت‌ها را می‌خواهید تغییر دهید؟
  • چقدر می‌توانید برای بازسازی ساختمان هزینه کنید؟
  • سبک دکوراسیون مورد نظر برای خانه یا ساختمان چیست؟
  • در هر قسمت از ساختمان چه مواردی اضافه شوند ؟
  • و در آخر سقف بودجه ما برای بازسازی چقدر است ؟
 • موارددیگری هم هست که میتوان به آنها فکر کرد مانند جواب به این پرسشها که مشتری چه نیازهایی دارد؟ چه مواردی باعث یکنواختی وناراحتی آن‌ها شده است که تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل گرفته‌اند؟ آیا از فضاهاوپارتیشن‌بندیهای فعلی دیوارها رضایت دارد یا تغییرات جدید در آنها مورد نظر است؟ از میزان عایق بودن دیوارها رضایت دارد یا خیر؟ آیالازم است مدل آشپزخانه عوض شود؟ سیستم‌های تأسیساتی مناسب هستند یا با گزینه‌های مناسب‌تر باید جایگزین شوند؟ .
 • و سوالات دیگری که بنا به متراژوکارائی فضا ممکن است پیش بیاید.پس از بررسی وطرح سوالات وپیشنهادات مالک وتیم تعمیرات وبازسازی ساختمان بایددر مورد امکان اجرای این طرح‌ها وچگونگی آنهاتصمیم‌گیری کرده و با تخمین هزینه تصمیم نهایی را می‌گیرند به طوری که کار انجام شده هم از لحاظ استحکام بنا مورد اطمینان بوده و هم نظر مالک را جلب نماید.
 • پیشنهاد می‌کنیم این پرسش و پاسخ را با بقیه افراد منزل هم به بحث بنشینید.

بازسازی1                                                           تعمیراتت

قبل از شناسایی و انتخاب پیمانکار در مورد طرح و مدل بازسازی و دکوراسیون منزل تحقیقات لازم را انجام دهید

قبل از شروع عملیات اجرایی بنا به هدف موردنظر ازبازسازی ممکن است ساختمان نیازمند تدابیر ومطالعات خاصی باشد مانند مطالعات سازه‌ای، معماری، طراحی دکوراسیون، تاسیسات.سپس بازسازی ساختمان که امری تخصصی بوده و می باید توسط نیروهای مجرب که دارای تجربه در فعالیت حرفه ای باشندانجام شود. چرا که تعمیرات وبازسازی ساختمان یک هنر وتخصص است که بایدانجام کار با پایین ترین هزینه با اصولی ترین روشها ونتیجه رضایت بخش همراه بوده و این کار تنها از پیمانکارومهندسین باتجربه در این زمینه ساخته خواهد بود

تعمیرات ساختمان را میتوان به دوقسمت تعمیرات جزیی و تعمیرات کلی درنظرگرفت:

تعمیرات جزیی ساختمان

این تعمیرات که بیشتر هم در ساختمان اتفاق می افتد و سریعا باید رفع مشکلشود شامل مشکلات جزیی لوله کشی – تاسیسات برق و خرابی کلید و پریز وسوختن فیوز ،خرابی منبع و پمپ آب ، گرفتگی لوله اب و تخلیه فاضلاب ،خرابی سرویس های پکیج ،نم قسمتی از دیوار یا خرابی قسمتی از سقف یادیوارو….که این موارد باید سریعا رفع شود تا جلوی مشکلات و خطرات بیشتر گرفته شود

تعمیرات کلی ساختمان

تعمیرات کلی بیشتر در حوزه دکوراسیون داخلی و بازسازی و نو کردن فضا وساختمان صورت میگیرد که معمولا شامل گچ کاری – نقاشی ساختمان – چک کردن لوله های بخاری و پکیج و …، رفعنقص و چک کردن پکیج و رادیاتور و موتور خانه وبرخی از این موارد در جهت افزایش ایمنی و برخی در حوزه دکوراسیون جا دارند کهتوجه به هر کدام از آنها میتواند مشکلان دکوراسیون و ایمنی ساختمان شما را حلکند.

در مواردیکه کار بازسازی در حد تغییر دکوراسیون و تغییرات جزئی باشد معمولاً افراد با توجه به سلایق خود این کار را انجام می‌دهند ولی در مواردی که ساختمان نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد منطقی است که این کار به دست افراد متخصص انجام شود.

زمان انجام پروژه تعمیرات وبازسازی ساختمان

همواره یکی از دغدغه های کارفرمایان تعمیرات ساختمان مبهم بودن زمان انجام کار ساختمانشان است ، تعیین دقیق زمان اتمام پروژه ساختمانی بستگی به عوامل و  فاکتورهای زیادی دارد به طور مثال هرچه تعمیرات در ساختمان گسترده تر باشد ، طبیعتا زمان بیشتری برای اتمام پروزه ساختمانی لازم است .

بازسازی

فاکتورهای اصلی در بازسازی ساختمان:

قدمت سازه در بازسازی

قدمت سازه در تعمیرات وبازسازی ساختمان اهمیت بسزایی دارد. اگر سازه از قدمت زیادی برخودار باشد دست اندرکاران اینکارباید ابتدا زیرسازی ساختمان را قبل از شروع بازسازی ساختمان مد نظر قرار میدهند.

سلیقه کارفرما در بازسازی

همچنین نسبت به درخواست کارفرما در بازسازی ساختمان ممکن است جابجایی هایی نیز در دیوارها و بخش های مختلف ساختمان روی دهد. به طور مثال ممکن است کارفرما تمایل داشته باشد تا یکی از دیوارها را حذف نموده و فضای بازتری را در اختیار داشته باشد که از همین رو مجری امر باید مطابق با سلیقه کار فرما عمل نماید.

زیرسازی در بازسازی ساختمان

مصالح ساختمانی از عمر مفیدی برخوردار هستند و به  همین دلیل اگر عمر سازه بالا باشد قبل از شروع بازسازی ساختمان باید ابتدا زیر سازی انجام شود. در زیرسازی ساختمان تمام لوله کشی ها، سیم کشی ها و به طور کلی تمام تجهیزاتی که در بخش داخلی بافت سازه به کار رفته اند تعویض و نوسازی میشوند.

نازک کاری در بازسازی ساختمان

دراین مرحله بازسازی ساختمان نوبت به نازک کاری میرسد که در این مرحله ممکن است به دو روش عمل شود. در روش اول تمام مراحل مطابق با سلیقه کارفرما پیش میرود و معمار نقشی در طراحی ندارد اما در روش دوم تمام مراحل کار به شرکت دکوراسیون داخلی و تعمیرات وبازسازی ساختمان  و معمار سپرده میشود .که البته روش دوم نتیجه بهتری خواهد داشت.البته در تمامی مراحل از ابتدای تصمیم به تعمیرات وبازسازی ساختمان بهتر واصولی تر این است که کار به شرکتهای متخصص وباتجربه سپرده شود

از آنجایی که تکنولوژی ساخت ساختمان‌ها و مصالح به کار برده شده نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری داشته است لذا ایجاب می‌کند که کار تعمیرات وبازسازی ساختمان نیز نیاز به تخصص و فنون خاصی داشته باشد.واین امر باعث شده شرکتهای متخصص وباتجربه که دارای اکیپی کارآزموده ومهندسین باتجربه ای باشند بوجودبیاید که این کارتخصصی ودرعین حال هنرمندانه را بطورهماهنگ با اصول روز مهندسی و معماری پیش ببرند.

کارهایی که معمولا بصورت روتین هنگام تعمیرات وبازسازی ساختمان انجام میگیردشامل موارد زیر میشود:

۱)لوله کشی و تعمیر لوله کشی و یا جابه جای محل لوله در صورت جابه جا کردن
حمام و دستشویی و آشپزخانه

۲) چک کردن برق کاری ساختمان و یا تعویض نقایص موجود در امر برق کاری

۳)چک کردن انشعابات گاز رسانی

۴)چک کردن انشعاب کولر و پکیج

۵)کفسازی ساختمان

۶)تصمیم گیری در مورد اجرای پوشش دیوار یا کف

۷)گچ کاری یا ابزار زنی و یا سقف کاذب و کناف کاری طبق طرحهای موردتوافق

۸) مرحله نورپردازی

۹)کفسازی ساختمان

۱۰)اجرای قرنیز

۱۱))دکوراسیون داخلی

۱۲کفسابی درصورت نیاز

۱۳)نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان

بازسازی

مسلماً هر کس دوست دارد هزینه‌های صرف شده جهت تعمیرات وبازسازی ساختمان خودرا بطورنتیجه‌بخش ببیندطوریکه به چشم آید. به این منظور اجرای دکوراسیون داخلی مناسب و چیدمان باسلیقه بسیار اهمیت دارد. باید این موضوع رامدنظرداشت که طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر زیبا جلوه دادن فضا بر خلق‌وخوی افراد آن فضا نیز تأثیر می‌گذارد. همچنین در انتخاب و خرید وسایل منزل نیز دقت شود تا دکوراسیون داخلی مطلوبی فراهم گردد. استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مفرح، ایده‌های جالب در نور و فضا می‌تواند حس آرامش و تفاوت را ایجاد کند. مشورت با مشاوران در این زمینه می‌تواند نتیجه‌ی رضایت‌بخشی به وجود آورد

بازسازی داخلی ساختمان و دکوراسیون بنا به محیط مورداستفاده آن تاثیر زیادی در افرادآن محیط میگذارند بعنوان مثال  انتخاب دکوراسیون وبازسازی مناسب در محیط‌های کاری و تجاری می‌تواند اعتبار یک شرکت را افزایش داده و باعث ارتقای روحیه‌ کاری کارمندان شودویادکوراسیون مناسب در رستوران‌ها به طور ناخودآگاه توجه مشتریان را جلب و آن‌ها را جذب رستوران خواهد کرد. موارد ذکر شده قسمت کوچکی از تأثیرات دکوراسیون می‌باشد که با آگاهی به این موارد می‌تواند در افراد انگیزه‌ی بازسازی داخلی ساختمان و تغییر دکوراسیون منزل را ایجاد کند

هرچقدر هم که برای بازسازی فضا ومنزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور، شما می بایست در بازسازی منزل خود چیدمان و دکوراسیون داخلی جدید و باسلیقه ای را در نظر بگیرید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتما برای آن بیش ترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید.

مادر این صفحه سعی کرده ایم محصولاتیکه برای بازسازی استفاده میشود را داشته باشیم میتوانید مشاهده نمایید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا